Opis društva
Prvi zametki nastanka Društva Panorama segajo v začetek leta 2004, ko sta g. Alojz Lipnik (ZGS OE Nazarje) in dr. Mirko Medved (Gozdarski inštitut Slovenije), ki sta združila domačine ob Solčavski panoramski cesti v študijski krožek z naslovom “Solčavski gozdovi – dediščina za prihodnost”. Program študijskega krožka se je po določenem obdobju zaključi, ambiciozni domačini pa so se želeli še naprej srečevati ter izobraževati in zato so še isto leto ustanovili društvo.
Na območju Solčavskega imamo dve pravni osebi, ki imata status pravnega delovanja v javnem interesu na področju turizma, to sta Turistično društvo Solčava in podjetje Logarska dolina d.o.o. Ker pa se je pojavila praznina na področju ohranjanja dediščine, pa smo 23. aprila 2004 ustanovili Društvo za razvoj in ohranjanje naravne, kulturne in etnološke dediščine – Panorama. Društvo je nastalo z namenom, da združimo stanujoče ob Solčavski panoramski cesti in druge, da bi s skupnimi močmi delovali na uresničitvi nalog društva – ohranjati, oživljati in razvijati naravno, kulturno in etnološko dediščino na tem območju.
Srečanja so potekala drugače kot v ostalih društvih, saj smo se družili enkrat tedensko in delali po več ur. Lotili smo se projekta pod naslovom “S culo po Solčavski panoramski cesti”. Takšen naslov nam je vzpodbudil razmišljanje, da omenjena cesta ni zgolj prometna povezava, ampak ima se neko vsebino (naravne in kulturne znamenitosti), katero pa moramo obuditi mi. Zato smo si za naloge zadali najrazličnejše dejavnosti, ki so povezane z imenom in namenom ustanovitve društva.
Delo v društvu poteka na principu medsebojnega sodelovanja in delitvi spoznanj, kjer vsak prispeva svoj delež, saj smo člani različnih starostih skupin in poklicev. Dela smo se lotili precej strokovno. Izdelal se je delovni načrt ter časovni plan. Najprej smo se podali na raziskovanje terena, kjer smo raziskali, evidentirali in fotografirali vse naravne vrednote in kulturno dediščino. Te vrednote smo tematsko razdelili in pričeli z izobraževalnim programom. Vsak član je poskusil najti čim več gradiva o nekem objektu, ga preučiti ter predstaviti ostalim članom. Na srečanja smo povabili tudi razne strokovnjake (jamarja, etnologa, gozdarja…), ki nam je s strokovnega in praktičnega vidika svetoval, kako urediti določeno zanimivost. Hkrati pa so nam bili v veliko pomoč pri oblikovanju in pisanju internega študijskega gradiva ter izdaji tematskih zgibank o zanimivostih ob solčavski panoramski cesti z naslovom Biseri ob Solčavski panoramski cesti z naslednjimi vsebinami:
- Cerkve
- Okrasni marmor
- Brezna in zijalke
- Kapelice, znamenja in križi
- Olševa in Potočka zijalka
Te so bile naš prvi uspešno izvedeni projekt. Letos pa smo izdali še šesto knjižico o izviru kisle vode. Na izdajo pa čakajo še zgibanke o kulinariki, prebiralnem gozdu, Strevčevi smreki, Burjavi mlaki (rosika)…
Naš cilj je ohranjanje in vzdrževanje solčavske dediščine in jo v njeni izvirnosti predstaviti obiskovalcem, ki jih zanima to področje.
Naše delovanje ni pomembno le za področje Panoramske ceste, ampak je dobrobit za celotno Solčavsko. Naš namen je tudi sodelovanje s sorodnimi organizacijami preko državne meje, saj naše delo poteka na območju vzporedno z avstrijsko mejo. Za velik uspeh pa si štejemo članstvo in aktivnost naših mladih članov, ki bodo z veseljem nadaljevali naše delo.